James Hetfield

James Hetfield
Metallica (gitarzysta, wokalista)

James Alan Hetfield, (ur. 3 sierpnia 1963 w Downey w stanie Kalifornia) – jeden z założycieli zespołu Metallica. Wokalista i gitarzysta rytmiczny.

Pierwszym zespołem Jamesa, po zakupieniu przez niego od gitarzysty ze szkolnej kapeli gitary Gibson SG rocznik 1969, był zespół Obsession. Jako technik gitarowy do zespołu dołączył Ron McGovney, z którym Hetfield uczęszczał do szkoły średniej i wcześniej do tzw. middle school; dodatkowo rodzice McGovneya posiadali warsztat samochodowy naprzeciwko siedziby firmy transportowej Virgila Hetfielda, choć nastolatkowie wcześniej nie mieli styczności ze sobą. Pozostałymi członkami rock'n'rollowego Obsession byli gitarzysta Jim Arnold oraz bracia Ron i Rich Veloz (gitara basowa i perkusja). Próby zespołu odbywały się w garażu Velozów. 12 czerwca 1978 Hetfield pojechał na koncert Aerosmith (supportowanego przez AC/DC), po którym powrócił do Obsession z wymyślonymi przez siebie riffami; zespół jednak nie chciał zaprzestać grania kompozycji innych muzyków. Wraz z Jimem Arnoldem i jego bratem, Chrisem, Hetfield założył krótkotrwały zespół grający muzykę kapeli Rush, Syrinx.

Następnym zespołem w którym grał Hetfield, po przeprowadzce do Brea, był założony wspólnie z perkusistą Jimem Mulliganem i Hugh Tannerem (poznanym po przyniesieniu do szkoły przez Tannera gitary Gibson Flying V celem jej naprawy) Phantom Lord (ta nazwa została wykorzystana przez muzyka do nadania tytułu utworowi zamieszczonemu na pierwszym albumie zespołu Metallica, Kill 'Em All). Inspirowany dokonaniami zespołów Van Halen, Judas Priest, Accept i Scorpions zespół nie miał basisty. Hetfield zaproponował na to stanowisko Rona McGovneya, który jednak nie umiał grać na basie i nie posiadał instrumentu. Hetfield udzielał McGovneyowi lekcji gry, zaś działania zespołu polegały głównie na obserwowaniu lokalnej sceny muzycznej, również po wyprowadzce z domu Hale'ów i przeniesieniu się, razem z Ronem McGovneyem, do jednego z trzech domów stanowiących własność McGovneyów a przeznaczonych do wyburzenia pod budowę autostrady.

W 1981 roku Hetfield poznał Larsa Ulricha, który zaproponował mu założenie kapeli. Sam Hetfield grał wtedy w zespole Leather Charm, stanowiącym przedłużenie działalności Phantom Lord, był jednak niezadowolony ze współpracy z zespołem, z którego odeszli Hugh Tanner i Jim Mulligan, i zgodził się na jego propozycję. Ogłoszenie Ulricha w czasopiśmie The Recycler pokazał mu w maju 1981 Tanner. Początkowo James Hetfield nie wierzył w swoje możliwości wokalne. Dopiero podczas nagrywania drugiego albumu grupy - Ride The Lightning, odkrył, że rzeczywiście potrafi śpiewać wykonując utwory Escape i Fade to Black. Nie licząc dwóch wyjątków (utworu To Live Is to Die autorstwa Cliffa Burtona oraz albumu St. Anger, do którego pisali teksty wszyscy członkowie Metalliki) jest jedynym twórcą tekstów zespołu.

W 2004 roku muzyk wraz z Kirkiem Hammettem został sklasyfikowany na 2 miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów magazynu Guitar World. W 2006 roku piosenkarz został sklasyfikowany na 24. miejscu listy 100 najlepszych wokalistów wszech czasów według Hit Parader. Ponadto w książce Joela McIvera pt. "The 100 Greatest Metal Guitarists" przyznano mu pozycję ósmą. W 2009 roku wokalista został sklasyfikowany na 5 miejscu listy 50 najlepszych heavymetalowych frontmanów wszech czasów według Roadrunner Records.

Arsenał

Specyfikacja: 16 modeli klasycznych Distortion i Overdrive 18 ustawień fabrycznych 4 programy użytkownika Pokrętła: Drive, Bass/Jet Fdbk, Mid/Sub/Comp, Treble/Jet Rate, Volume/Gate Wejście na opcjonalny pedał ekspresji Wyjście i wejście Mono Kolor: Złoty

Mesa Boogie Stereo Simul-Class 2:90

Mesa Boogie Stereo Simul-Class 2:90

Specyfikacja: Ręcznie wykonana w Petaluma, California Moc: Po 90 Watt na kanał, Simul-Class™ Power Lampy: 8x6L6, 3x12AX7 Stały Bias Niezależne na kanale Volume oraz Presence Smart Power™ (Deep, Half Drive & Modern) Wybór Line / Instrument Input Wentylator chłodzący Wysokośc 2 U Klasa A/B  

Inni artyści

Reginald "Fieldy" Arvizu

Reginald "Fieldy" Arvizu (ur. 2 listopada 1969 w Bakersfield, Kalifornia)...

Chuck Berry

Charles Edward Anderson Berry, znany jako Chuck Berry – amerykański...

Tim McGraw

Tim McGraw  (ur. 1. Maja 1967) Supergwiazda muzyki Country. Tim McGraw...