Masz problemy ze strojeniem swojej gitary? Sprawdź, jak temu zapobiegać!
2009-12-11

1. Klucze: Jeśli są one trudne do regulacji, uszkodzone lub podatne na poślizg, trzeba je wymienić na nowe klucze, lepszej jakości. Upewnij się, że wszystkie nakrętki i śruby są ciasno dokręcone.

2. Rdzeń: Niepoprawnie skonfigurowany rdzeń może spowodować, że gitara przestanie stroić wzdłuż całej szyjki. Wszelkie konfiguracje rdzenia lepiej zostawić osobom doświadczonym, lutnikom. Lżej będzie nam wydać grosze za taką usługę, niż o wiele większe pieniądze na wymianę pękniętego rdzenia.

3. Siodełko: Jeśli usłyszysz “brzdęknięcie” podczas strojenia, oznacza to, że otwory w siodełku są zbyt ciasne i struny się „zacinają”. Jeśli akordy/ pojedyncze dźwięki na pierwszych progach brzmią, jakby nie stroiły, otwory na struny mogą być zbyt wysoko i powodują, że struna ma zbyt długą drogę by dotknąć progu i dźwięk może wówczas nie stroić. Każda z tych przypadłości jest prosta do skorygowania dla kompetentnego lutnika. Są także specjalne smary, które zapewniają poślizg struny eliminujący zacięcia.

4. Progi: Jeśli progi nie są dobrze wypoziomowane i odpowiednio wypukłe, gitara może nie stroić. W ekstremalnych przypadkach, przyciskany dźwięk może zostać zastąpiony przez sąsiedni. (Jeśli próg leżący obok jest wyższy.)

5. Przetworniki: W niektórych przypadkach, przetwornik ustawiony zbyt blisko strun wywiera siłę magnetyczną na struny, powodując, że nie stroją. Może to także spowodować zmniejszenie wybrzmienia. Ustalenie odpowiedniej wysokości przetworników to dobra czynność na sam początek. Nie bój się próbować ustawić najlepszej dla siebie wysokości, zapewniającej Ci brzmienie dokładnie takie, jakiego potrzebujesz.

6. Mostek: Mostek, który musi zostać ustawiony zbyt nisko lub zbyt wysoko ustawiony mostek może być znakiem, że szyjka potrzebuje ponownego regulowania. Niepoprawnie skonfigurowana, może spowodować, że gitara ogólnie nie będzie stroić. Mostek lub siodełka powinny być ustawione, przy pomocy stroika.

7. Strunnik: Jeśli gitara ma strunnik trapezowy lub typu stop powinien być ustawiony tak, aby tworzyć odpowiedni kąt z mostkiem, aby struny nie miały kontaktu z tylną stroną mostka.

8. Struny: Używaj dobrej jakości strun. Zrób odpowiednią pętle wokół słupka, jak pokazuje zdjęcie poniżej, okręć strunę ze 2-3, struna nie będzie już z pewnością „puszczać” i się rozstrajać.

Jeśli będziesz obchodzić się ze swoja gitarą zgodnie z instrukcjami podanymi wyżej, z pewnością nie będziesz mieć problemów ze strojeniem.