Alesis Mictube Duo
2012-05-15

Prosty, funkcjonalny, niedużych rozmiarów i stereo, lampowy i przede wszystkim niedrogi. Taki preamp o podobnych cechach był do niedawna nieosiągalny w cenie do 500 zł. Firma Alesis, wykorzystując swój potencjał, przedstawiła nam niebywałą ofertę w postaci MicTube Duo.
Alesis jest firmą o bardzo dużym doświadczeniu w projektowaniu urządzeń przeznaczonych do pracy w studiu. Posiada także ogromny potencjał technologiczny - to ważne, bo tylko takie firmy są w stanie minimalizować koszty urządzeń bez uszczerbku na jakości.
Utarło się, że dobry przedwzmacniacz mikrofonowy musi kosztować. To prawda, że dobra ludzka myśl wdrożona w życie ma swoją wartość i powinna kosztować, ale idea preampu mikrofonowego jest powielana od dziesięcioleci i w tej materii niewiele się dzieje. Ponadto sam układ elektroniczny jest banalnie prosty i przy dzisiejszej technologii możliwy do zrealizowania niedużym nakładem środków, a parametry uzyskane mogą być daleko lepsze od tych, jakie uzyskiwali pionierzy w czasach lampowej technologii. Na kocu zawsze pozostaje jednak brzmienie. Firma Alesis zaproponowała lampowy przedwzmacniacz w wersjach solo i duo, czyli jedno- i dwukanałowy. Na uwagę zasługuje tutaj przede wszystkim bardzo dobra relacja ceny do jakości. Alesis MicTube to rozsądne rozwiązania dla osób poszukujących nieco charakterystycznego lampowego tłuszczu" i brudu". Potencjometr Drive służy właśnie do regulacji poziomu nasycenia lamp i dzięki regulacjom Gain/Drive możemy uzyskać szeroką paletę lampowego nasycenia w dźwięku. Przedwzmacniacz charakteryzuje spore i użyteczne wzmocnienie sygnału pozwalające wysterować praktycznie każdy mikrofon do poziomu liniowego.
Warto zwrócić uwagę, że Alesis MicTube posiada pewną bardzo istotną cechę, której często brak konkurencyjnym produktom w podobnej cenie. Mianowicie, aby lampa elektronowa mogła w należyty sposób wpływać na dźwięk, nie pogarszając, a polepszając jego jakość, musi być wysterowana odpowiednim napięciem. Zasilacz w Alesis MicTube Duo dostarcza 18 V napięcia zmiennego i prąd o natężeniu 1 A, jest więc bardzo wydajny - to wartości w tej klasie preampów niespotykane i kluczowe. Takie napięcie (zmienne 18 V) po przetworzeniu wewnątrz układu pozwala osiągnąć poziom rzędu 200 V, czyli właściwy poziom napięcia anodowego dla lampy ECC83. Zasilacz wyprowadzony jest na zewnątrz. Takie rozwiązanie ma dodatkowo tę zaletę, że generowane przez niego pole nie wpływa na elementy w torze akustycznym i nie wprowadza brumów i zanieczyszczeń.