Björn Gelotte Les Paul Custom Outfit
2017-04-11

Oficjalna nazwa tego instrumentu nie należy do najkrótszych i przedstawia się następująco: Epiphone Ltd. Ed. Bjóm Gelotte Les Paul Custom Outfit. Testowana niedawno na tych lamach sygnatura Bren-ta Hindsa z grupy Mastodon również nie była oszczędna pod względem długości nazwy modelu (Ltd. Ed. Brent Hinds Fly-ing-V Custom). Czy nowe wiosło z logo Epiphone'a będzie brzmieć równie efektownie, jak brzmi... jego nazwa? Sprawdźmy!

BUDOWA

Po wzięciu gitary do rąk od razu czuć, że mamy do czynienia z masywnym instrumentem, który zosta! zaprojektowany

do gry równie masywnych riffów i który musi sprostać ciężkim warunkom panującym na scenie. Z tego względu nie dziwi słowo Outfit w nazwie modelu. Wszystko wskazuje bowiem na to, że to prawdziwy sprzęt do ciężkich zadań (z ang. outfit oznacza nie tylko ubiór, ale również sprzęt, ekwipunek lub wyposażenie). Jak przystało na sygnaturę gitarzysty In Flames jest to masywna konstrukcja bazująca na sprawdzonym mahoniu. Zarówno korpus, jak i gryf zbudowano właśnie z tego gatunku drewna. Gitara sprawia wrażenie bardzo solidnej, na co składa się masywny korpus i gryf o znacznej grubości. Korpus został pokryty czarnym lakierem o wysokim połysku.
Pod względem wykończenia gitara prezentuje się wyjątkowo elegancko za sprawą pozłacanych elementów wyposażenia, jak choćby puszki pickupów, mostek, strunociąg, przełącznik przetworników, klucze oraz wszelkiego rodzaju wkręty (do mocowania płytki maskującej nakrętkę pręta napinającego gryf, płytkę ochronną pod przetwornikami itd.). Krawędzie korpusu ozdobiono 5-warstwowym bindingiem złożonym z pasków w kolorach czarnym i kremowym. Chociaż wykonanie bindingu należy ocenić wysoko, to testowany egzemplarz gitary miał jednak w kilku miejscach delikatne niedoskonałości. Gryf wklejono w korpus (jest

to więc konstrukcja typu set--in) i uzupełniono hebanową podstrunnicą z 22 progami w rozmiarze „prawie jumbo" (medium/j umbo). Profil gryfu to klasyczny zaokrąglony '59, a więc o dużej grubości. Na główce również znalazł się binding znany z korpusu, a także sześć pozłacanych kluczy Grover Rotomatics o przełożeniu 18:1. Z tyłu główki umieszczono naklejkę z napisem Hand-crafted in China, co sugeruje, iż gitara została wykonana ręcznie i pochodzi z Chin.

Sercem układu elektrycznego gitary są dwa humbuckery aktywne: EMG-81 przy mostku i EMG-85 pod gryfem. Obydwa pickupy pochodzą z serii Metalworks, a zamknięto je w efektownie wyglądających pozłacanych puszkach ładnie kontrastujących z czernią korpusu. Elektrykę uzupełnia 3-pozycyjny przełącznik przetworników oraz zestaw czterech potencjometrów: 2x VOLUME i 2x TONE. Pod przetwornikami zamontowano czarną 4-warstwową płytkę ochronną.