MOTU 1248 wielokanałowy interfejs audio
2014-11-27

1248 jest interfejsem audio współpracującym z komputerem za pośrednictwem portów USB 2.0 lub Thunderbolt. Gniazdo Ethernet, w które jest wyposażony, służy tylko do współpracy z innymi urządzeniami AVB i aktualnie nie może być wykorzystane do bezpośredniej wymiany wejść i wyjść audio z komputerem.

Urządzenie oferuje łącznie 66 kanałów audio, których podział wygląda następująco: po stronie analogowej znajdziemy 4 wejścia mikrofonowe, 2 wejścia instrumentalne, 8 wejść -liniowych, 8 wyjść liniowych, 2 wyjścia główne, 2 wyjścia monitorowe; a po stronie cyfrowej wejście i wyjście S/PDIF (co daje łącznie 4 kanały), oraz po dwa 8-kanałowe wejścia i wyjścia ADAT (łącznie 32 kanały). Czegoś

brakuje? Tak, czterech kanałów, a są nimi dwa stereofoniczne wyjścia słuchawkowe. Po dodaniu wszystkich torów wychodzi nam 66:14 wejść analogowych, 18 wejść cyfrowych, 16 wyjść analogowych i 18 wyjść cyfrowych. Trzeba też wspomnieć o złączach wordclock w postaci gniazd BNC -wejściu i wyjściu. W przeciwieństwie do wielu wcześniej produkowanych interfejsów MOTU nie znajdziemy tu portów MIDI.

Liczba obsługiwanych torów cyfrowych ADAT zależy od wybranej częstotliwości próbkowania, która w 1248 może wynosić maksymalnie 192 kHz. Przy próbkowaniu podwójnym, czyli 88,2 i 96 kHz liczba obsługiwanych wejść i wyjść ADAT spada o połowę, a przy próbkowaniu poczwórnym, czyli 176,4 i 192 kHz każdy port ADAT obsługuje tylko dwa kanały.

Liczbę dostępnych kanałów można podwoić, podłączając drugi 1248 (lub jeden z dwóch nowych interfejsów MOTU z serii AVB, czyli 8M lub 16A) bezpośrednio za pomocą zwykłej skrętki Cat5. Jeśli dokupimy przełącznik MOTU AVB Switch, to możemy w ten sposób spiąć do pięciu interfejsów MOTU z nowej serii, co przy najbardziej optymistycznym scenariuszu daje nam możliwość jednoczesnej obsługi 128 wejść i 128 wyjść. Należy też dodać, że każdy interfejs ma DSP (32-bitowe, zmiennoprzecinkowe), na którym opiera się 48-wejściowy mikser z korekcją, dynamiką i efektami oraz 12 stereofonicznymi torami wyjściowymi. Można nim sterować z poziomu komputera, ale też np. iPada, korzystając z bezpłatnej aplikacji MOTU AVB Discovery (interfejs musi być podłączony do bezprzewodowego routera).