Tommy Emmanuel

Tommy Emmanuel
(gitarzysta)

Tommy Emmanuel (ur. 31 maja 1955 r.) australijski gitarzysta, wirtuoz. Posługuje się technikami fingerstyle (fingerpicking) oraz slapping. Tworzy muzykę z pogranicza: Folku, Rocka, Popu i Bluesa. 

Urodzony 31 maja 1955 w Muswellbrook w Australii. Po raz pierwszy po gitarę sięgnął w wieku 4 lat. Jako 7-letni chłopak usłyszał w radiu nagranie Cheta Atkinsa. Jak sam opisuje to w wielu wywiadach, zmieniło to jego życie - zafascynował się gitarą akustyczną i techniką fingerstyle, polegającą na używaniu gitary do grania linii basu, melodii, akordów i odgłosów perkusyjnych w jednym czasie, co daje efekt obecności kilku muzyków na scenie, podczas gdy w rzeczywistości gra jedna osoba. Technikę tę doprowadził do mistrzostwa i według magazynu Guitar Player (maj 2008) jest uważany za najlepszego gitarzystę akustycznego.

Jego fenomen polega na tym, że jest samoukiem. Nie zna ani nut, ani tabulatur. Gra wszystko "na słuch", czego efekty można obserwować na scenie. Podstawą stylu Tommy'ego jest „travis picking" czyli technika, którą posługiwał się Merle Travis. Polega ona na graniu partii basowej na strunach basowych kciukiem prawej ręki, a strun wiolinowych pozostałymi palcami (z wyjątkiem małego).

Inni artyści

Wojciech Hoffmann

Wojciech Hoffmann rozpoczął swoją przygodę z muzyką od grania na akustycznej...

Tom DeLonge

Tom DeLonge, właśc. Thomas Matthew DeLonge Jr (ur. 13 grudnia 1975 w Poway)...

Jan Borysewicz

Jan Józef Borysewicz, znany również jako Jan Bo (ur. 17...