NAMM 2019 – TRIUMFALNY POWRÓT GIBSONA
2019-02-07

Tegoroczne święto muzyczne WINTER NAMM odbywające się jak co roku w styczniu w słonecznej Kalifornii, zaowocowało szeregiem pozytywnych wiadomości. W czasie trwania targów, w dniach 23-27 stycznia, najbardziej zauważalnym i chyba najważniejszym wydarzeniem był wielki powrót Gibsona. Na stoisku amerykańskiej ikony rock’n’rolla mogliśmy podziwiać zarówno nowości produktowe jak i poznać najnowszy zarząd firmy, który otwarcie i bez ograniczeń dzielił się wszelkimi informacjami.

Na stoisku było naprawdę wszystko czego można było oczekiwać od muzycznego giganta. Szeroka ekspozycja gitar Gibson, w skład której wchodziły instrumenty dywizji USA, Custom Shop, Memphis oraz Montana. Uzupełnieniem były gitary Epiphone, Kramer, Steinberger oraz ekspozycja najnowszych akcesoriów i gadżetów Gibson Gear. Szczególne wrażenie robiła scena główna gdzie mogliśmy oglądać na żywo wywiady i występy wszystkich gwiazd uczestniczących w tym szczególnym wydarzeniu, Wystąpili min. Peter Frampton, Robby Krieger, Trini Lopez, Bob Rock, Nancy Wilson, Jason Hook oraz Rick Nielsen. Nie zabrakło też przedstawicieli młodszego pokolenia, wśród nich Jared James Nichols, przesympatyczna Emily Wolfe oraz utalentowany Toby Lee.

Stoisko otworzył nowy CEO Gibson James J.C. Curleigh. Od razu powiało świeżością, mocą i  energią. Przywołał tekst piosenki Boba Dylana „The Times They Are A Changing” co nie pozostawiło żadnych wątpliwości: „Gibson is back”„Gibson wrócił” i to w wielkim stylu. Firma po restrukturyzacji ma się bardzo dobrze i nadal chce być na gitarowym topie. Gibson posiada coś czego nie mają inne marki: dziedzictwo, ogromne doświadczenie lutnicze, własne, legendarne kształty: Les Paul, SG, Firebird, ES-335, Flying V, Explorer, ale również całą rzeszę światowych artystów, którzy przez wiele dekad korzystali z dokonań Gibson kształtując kulturę i style muzyczne na całym świecie. Nowy CEO przekonuje, że tworzy się zupełnie nowa era, a gitarzyści zobaczą jeszcze wyższy poziom jakości Gibsona.

 

Gibson szanuje opinie swoich klientów dlatego przedstawia nową odsłonę instrumentów, które są odzwierciedleniem oczekiwań współczesnych gitarzystów. Dywizja Gibson USA przedstawiła dwie serie instrumentów: Classics oraz Contemporary. „Firma składa hołd Złotej Erze Gibsona, przywracając jego autentyczność dzięki nowej linii Classics" - mówił Cesar Gueikian - nowy CFO (Chief Merchant Officer). „Zgodnie z naszym DNA, nasz nowy Les Paul Standard powraca do klasycznego designu, który uczynił go sławnym. I to samo można powiedzieć o innych modelach" - dodaje Gueikian. W ofercie pojawi się Les Paul Standard '50s  oraz Les Paul Standard '60s, a także w wersji z P90; Les Paul Special w kolorze TV Yellow oraz Les Paul Junior w kolorze Tobacco Burst. Jeżeli chodzi o kształt SG mamy SG Standard oraz dwie nowe SG 61 z "maestro" oraz z „vibreolą”. Oferta Contemporary obejmuje modele Les Paul Tribute Double Cut Junior z P90, Les Paul Tribute Double Cut Special z dwoma P90 oraz Les Paul Modern i SG Modern. Nowatorskie rozwiązania Gibsona, inne od „klasyki” są zawarte w tej właśnie serii. Gibson  stosuje tu m.in.: różne profile gryfu, możliwość dostępu do wyższych pozycji na gryfie, drewno hebanu na podstrunnicy, kontrolę za pomocą potencjometrów push-pull.

 

W dywizji Montana wspaniale prezentowały się na NAMM instrumenty z serii 125th Anniversary, ale nie tylko one przykuwały  uwagę. Od bieżącego roku, w tej samej fabryce w  Bozeman w stanie Montana, w której produkowane są legendarne modele Hummingbird czy SJ200, powstają najnowsze modele z serii Generation: G-45 Studio oraz G-45 Standard - budżetowe elektro-akustyki oraz modele z serii Suistanable: Hummingbird, L-00, J-45.

 

Gibson Memphis zaprezentował dwie bardzo ciekawe sygnatury. Gibson ES-350T, czyli legendarny instrument Chucka Berriego, powstał w ścisłej współpracy z jego rodziną m.in.: synem oraz wnukiem, którzy uświetnili wieczór otwarcia stoiska wspólnym show na scenie Gibsona. Chris Cornell Tribute ES-335 Signature zostanie wyprodukowany w ściśle limitowanej ilości 250 sztuk. Nowością w line-up’ie Memphis będą ES-235 oraz ES-275T. Odświeżona zostanie seria ES Studio: ES-235 Studio, ES-339 Studio oraz ES-335 Studio.

 

Gibson Custom Shop, czyli fabryka która zajmuje się produkcją re-edycji kultowych modeli, według najwierniejszych historycznie specyfikacji pokazała „Świętego Grala”, z okazji przypadającej w tym roku 60-tej rocznicy powstania legendarnego modelu R9, czyli 1959 Les Paul Standard „Burst”. Rocznicowy 60th Anniversary Gibson Les Paul Standard będzie dostępny w kilku opcjach kolorystycznych, min. Factory Burst, Slow Iced Tea Fade, Sunrise Teaburst czy Orange Sunset Fade.  Ciekawostką jest zastosowanie kondensatorów Paper In Oil, niewoskowanych CustomBucker’ów Alnico III oraz indyjskiego lub boliwijskiego palisandru na podstrunnicy.

 

Pozostale marki gitarowe znajdujące się pod parasolem Gibsona, czyli Epiphone, Kramer i Steinberger będą odgrywać znaczącą rolę w nowej wizji firmy. Dziedzictwo Epiphone i jego historia od roku 1873 to ogromna wartość, o której Gibson nie zpomina. Gitary Epiphone to jedyne autoryzowane przez Gibsona kopie lutnicze tworzone z najwyżej jakości dostępnych komponentów w niższej od Gibsona cenie. Epiphone posiada w ofercie również swoje własne, klasyczne modele jak np. Casino, Sheraton czy Texan, dlatego tak wielu muzyków wybrało  właśnie Epiphone’a.

Firma przekonuje również, że przyszłość Gibsona będzie skoncentrowana na bardziej całościowym, zintegrowanym podejściu współpracy z artystami. Gibson ma obecnie szeroką gamę ekscytujących modeli sygnowanych i opracowywanych wspólnie z muzykami, ale do kolekcji dochodzą nowe nowe modele.

Oto nowe sygnatury, zapowiedziane na tegorocznym NAMM 2019, które będą dostępne w sprzedaży jeszcze w tym roku:

George Thorogood – Epiphone Ltd Ed Thorogood “White Fang” ES-125TDC

Jared James Nichols – Epiphone Limited Edition Jared James Nichols ‘Old Glory’ Les Paul Custom Outfit

Chris Cornell – Chris Cornell Tribute Gibson ES-335

Dave Rude – Epiphone Limited Edition Dave Rude Flying V Outfit

Dave Amato – Custom Shop Dave Amato Signature Axcess Les Paul

Brian Ray – Custom Shop Brian Ray 62 SG Jr.

Lee Roy Parnell – Custom Shop Lee Roy Parnell Signature 1959 Les Paul Standard

Slim Harpo – Slim Harpo ’62 ES-330

Michael Clifford – Michael Clifford Signature Melody Maker

Chuck Berry Estate – Custom Shop Chuck Berry Tribute ES-350T

Zobacz również

Następny news Poprzedni news