Warsztaty z zakresu produkcji dźwiękowej - relacja
2010-04-21
W dniach 8 - 9 kwietnia, w gdańskim klubie Parlament odbyły się Warsztaty z zakresu produkcji dźwiękowej. Zaproszeni zostali akustycy, przedstawiciele domów kultury z całej Polski oraz wiele osób związanych w sposób bezpośredni z branżą nagłośnieniową i muzyczną. Goście warsztatów mieli okazję zapoznać się z kompletnymi, nowoczesnymi systemami nagłośnieniowymi, w czasie programu obejmującego dwudniowe szkolenia oraz pokazy. Tematyką spotkań była produkcja dźwiękowa w oparciu o cyfrową technologię EtherSound, cyfrowe konsolety oraz liniowe systemy nagłośnieniowe.
Pierwszego dnia omówione zostały fizyczne podstawy systemów liniowych oraz praktyczne zastosowanie teorii na przykładzie systemu GeoS firmy NEXO. Zrozumienie idei działania systemów liniowych oraz świadome ich używanie jest podstawowym kluczem do sukcesu przy każdej produkcji muzycznej. Niezbędnym narzędziem do optymalnego zaprojektowania systemów NEXO jest program GeoSoft2, który został szczegółowo omówiony na zajęciach. Istotnym punktem warsztatów było omówienie konfiguracji oraz strojenia zestawów niskotonowych w tym nowoczesnej technologii subbasów kierunkowych RAY SUB opatentowanej przez firmę NEXO. W kolejnym bloku tematycznym przedstawiono najbardziej popularne konsolety cyfrowe marki Yamaha. Całość została zaprezentowana w sposób przystępny i ciekawy, co potwierdziło zainteresowanie tematem w postaci dużej ilości pytań.
W drugim dniu zajęć przedstawiono cyfrową technologię przesyłu sygnałów audio – EtherSound. Zaprezentowano w jaki sposób wykonuje się konfigurację oraz monitoring sieci w oparciu o program ESMonitor. Omawiane były możliwości technologii oraz sposób zarządzania systemem nagłośnieniowym opartym o sieć EtherSound. W czasie drugiego dnia warsztatów ważnym punktem było omówienie możliwości konfiguracyjnych zestawów NEXO, które wzbudziły duże zainteresowanie. Po części teoretycznej przyszedł czas na prawdziwy test sprzętu w postaci koncertu rockowej grupy NEFASTUS. Podczas gdy muzycy przygotowywali się do występu, rozlosowane zostały nagrody wśród uczestników warsztatów - były to gadżety od Yamahy oraz nagroda główna mikrofon Audix. Pokaz nagłaśniania koncertu rozpoczął się od „próby”, która była idealnym środkiem by pokazać sposób nagłaśniania oraz podstawowe różnice i często popełniane błędy w przygotowaniu koncertu. Na początku prowadzący nagłaśniali perkusję, pokazując dokładnie gdzie i w jaki sposób najlepiej umieścić mikrofony. Zaprezentowane zostało ustawienie dla poszczególnych części zestawu perkusyjnego. Następnie zaprezentowano nagłośnienie wzmacniacza basowego oraz gitarowego. Prowadzący zmieniali położenie mikrofonów, aby dokładnie pokazać różnicę w brzmieniu. Kiedy próba dobiegła końca, zespół rozpoczął ponad 30 minutowy koncert. Organizatorzy zadbali o unikalne a zarazem ciekawe rozwiązanie pozwalające na odsłuch koncertu przy wykorzystaniu dwóch niezależnych zestawów nagłośnieniowych naprzemiennie, co spotkało się z wielkim zainteresowaniem uczestników.
Na koniec był czas na pytania ze strony uczestników warsztatów oraz wręczenie certyfikatów odbytego szkolenia.