Zabrzmij jak Malcolm Young z AC/DC! Pobierz schemat brzmieniowy do wtyczki POD Farm.
2010-11-05

Jeśli miałbym wymienić najbardziej niedocenionych gitarzystów na świecie, to na szczycie listy z pewnością znalazłby się Malcolm Young z AC/DC. Z kilkoma najpotężniejszymi rock'n'rollowymi riffami na koncie, Young z pewnością zajmuje ważne miejsce w historii muzyki.
Malcolm nie jest krzykliwym gitarzystą biegającym po całej scenie. Jego palce nie biegają także po gryfie z niesamowitą prędkością. Malcolm Young jest za to kręgosłupem jednego z największych zespołów rock'n'rollowych, jakie kiedykolwiek pojawiły się na scenie.
Myślę, że to dobre podsumowanie jeśli chodzi o tego gitarzystę.
Z takimi hitami, jak “Dirty Deeds Done Dirt Cheap,” “Back In Black,” “For Those About to Rock,” “Problem Child,” “T.N.T.” oraz niezniszczalne “Highway To Hell” na koncie, Young udowodnił swoją wartość wielokrotnie. Słyszałem krytyków głoszących, że AC/DC robi identyczne albumy, jeden po drugim... Pytam, co z tego? Popularność zespołu nie spadła, a wręcz przeciwnie – coraz więcej młodych słuchaczy przekonuje się dziś do ich muzyki.
W 2008 roku, AC/DC zdecydowało się wydać kolejny album studyjny (zresztą pierwszy od 8 lat), który udowodnił, że chłopaki wciąż mają 'to coś'. “Black Ice” to czysta, rasowa muzyka AC/DC, dokładnie jak w przypadku ''High Voltage” oraz innych wcześniejszych albumów. Piosenki jak “Rock N’ Roll Train,” “Big Jack” oraz “Spoilin’ For A Fight,” AC/DC udowodniły, że zespół wciąż potrafi wyciągnąć z siebie to, co najlepsze. Jeśli album nie jest wystarczającym dowodem, spróbujcie przejść się na ich koncert. Ale trzeba się spieszyć, bo większość wyprzedaje się w kilka minut po wejściu do sprzedaży.
Malcolm zawsze stoi w cieniu swojego brata Angusa i jego stroju szkolnego chłopca - zarazem na scenie jak i w mediach. Angus jest bezdyskusyjnie gwiazdą tego zespołu, ale trzeba oddać Malcolmowi, że to właśnie on należy do najlepszych twórców riffów wszech czasów.
W samych Stanach AC/DC sprzedało ponad 70 milionów albumów w ciągu przeszło 30 lat swojej muzycznej działalności. Zapewnia im to tytuł jednego z pięciu najlepiej sprzedających się w Ameryce zespołów w historii.
Malcolm korzysta z gitary Jet Firebird oraz zestawu wzmacniaczy Marshall, które od zawsze kreują jego brzmienie.
Poszukując brzmienia w POD Farmie, użyłem Marshalli w trybie dual tone. Moim celem było połączenie vintage'owego żwirowatego brzmienia charakteryzującego starsze AC/DC z dzisiejszym, nieco bardziej nowoczesnym. Połączenie starszego modelu Plexi oraz bardziej nowoczesnego JCM800 dało mi całkiem dobrą podstawę brzmienia Malcolma Younga.
Miałem więcej zabawy z kręcenia brzmienia Malcolma niż jakichkolwiek innych artystów, którzy przychodzą mi teraz do głowy. Temu gościowi naprawdę należy się głęboki pokłon.

Kliknij na poniższy obrazek, aby pobrać schemat brzmieniowy Malcolma dla wtyczki POD Farm.

Autor: Jim Dalrymple
Źródło:
www.gibson.com